16 May 2017
[Foto: tjk.org]

TAY DENEME’Yİ PERSHING VE MISS HELİN KAZANDI

Tay Deneme Koşuları geçtiğimiz hafta sonu yapıldı ve Pershing ile Miss Helin mutlu sona ulaşarak Gazi Koşusu öncesi formda olduklarını kanıtladı.

Kutay ERSÖZ

Atçılıkta sezonun en önemli koşularından ikisi geçtiğimiz Pazar günü Veliefendi Hipodromu’nda koşuldu. Üçlü Taç’ın ilk ayağı olan ve 3 yaşlı tayların mücadele ettiği Tay Deneme Koşuları adeta nefes kesti.

Hafta boyunca İstanbul’da dengesiz bir hava vardı. Bazen kapalı, bazen güneşli, bazen yağışlı olan hava, yarışlar öncesinde ufak endişeler yarattı. Fakat Pazar günü İstanbul’da kusursuz bir atmosfer vardı. Bu sayede hem yarışlar heyecan içinde geçti, hem de birçok yarış sever hipodromun yolunu tutarak coşkuya ortak oldu.

İlk olarak Erkek Tay Deneme Koşuşu koşuldu. Yarışın iki önemli favorisi vardı. Bunlardan biri Here to Fly’dı ve bu at benim de favorimdi. Pershing ise onun hemen arkasındaydı ve jokeyi Halis Karataş ile iddiasını ortaya koyacaktı

1600 metrelik yarışın son düzlüğüne kadar Here To Fly ön grupta yer aldı. Dörtlü ön grubun hemen arkasında da Piano Sonata bulunuyordu. Pershing ise sekizinci sıradaydı ve birçok kişiye göre yarışın o kısmında artık şansı kalmamıştı. Son viraj dönüldüğünde Piano Sonata’nın ayağının kaydı. Bu aksaklık çok kötü bir sakatlık da doğurabilirdi ama Piano Sonata yarışa devam etmeyi başardı. Piano Sonata’nın yaşadığı aksiliğin ardından artık Here To Fly’ın son yapacağı bir atakla ön grupla arasındaki farkı açmasını bekliyorduk. Fakat asıl atağı yapan Pershing oldu. Here To Fly’ın temposunu koruyamamasının ardından alışılmış sprintlerinden birini yapan Pershing, 4 boy farkla yarışı kazandı ve dokuz yarışlık kariyerinde dördüncü kez birincilik elde etmeyi başardı. Ayağının kaymasıyla yürekleri ağza getiren Piano Sonata ise en az Pershing’in atağı kadar değerli bir yarış karakteri göstererek ikincilik elde etti. Selim Kaya’nın jokeyliğinde favorilerden biri olarak piste çıkan Here To Fly ise kendisine ilk üçte dahi yer bulamadı ve dördüncü sırada kaldı.

Geçtiğimiz ay Ergin Talay Koşusu’nda yine Halis Karataş ile birinciliğe ulaşan Pershing, Gazi Koşusu öncesinde formda olduğunu göstermiş oldu. Fakat safkanın ondan önce bir sınavı daha olacak ve Sait Akson Koşusu’nda önemli bir testten geçecek.

Erkek Tay Deneme’de herkesin bir favorisi vardı. Here To Fly benim favorimdi ama diğer rakipleri de oldukça önemliydi. Fakat dişi taylarda durum o kadar da karışık gözükmüyordu. Yarışın en büyük favorisi Waneta’ydı. Bu hafta sonuna kadar çıktığı 8 yarışın 7’sini kazanan ve sadece Sakarya Koşusu’nda geçilen Waneta, hem yarış severlerin hem de kupon yapanların gözdesiydi. Fakat Waneta hakkında ufak bir soru işareti de mevcuttu. Bugüne kadar sadece kısa mesafe koşuları kazanmış ve Sakarya’da ilk kez gördüğü 1800 mesafede ikincilikte kalmıştı. Tay Deneme’de koşacağı 1600, ona uzak olmasa da (Daha önce koştuğu tek 1600 yarışında Çaldıran Koşusu’nu kazandı) o yarışın üstünden de sekiz ay gibi bir süre geçmişti. Yine de her türlü soruya rağmen Halis Karataş - Waneta birlikteliği koşudan önce favoriyi iyice belirginleştiriyordu.

Yarıştan önce padokta atları görme fırsatımız oldu. Waneta’nın hafif huzursuzluğu göze çarpıyordu. Böyle olaylar yarışların hikayeleri için önemlidir. “At huysuzlaştı ve yarış kaybedeceğinin sinyallerini verdi” ile “At yarış coşkusuyla sabırsızlandı ve yarışı kazandı” cümleleri birbirlerine çok yakındır ve kullanılacak cümleyi saniyeler belirler.

En son yazacağımızı şimdiden belirtmekte fayda var. Biz burada ilk cümleyi kullanıyoruz. Herkesin birincilik beklediği Waneta, yarışı sürpriz bir şekilde kaybetti. Bunun en önemli nedeni de starttaki geç çıkışıydı. Yarışı etkileyen önemli bir detay olarak değerlendirilebilir ve yarışı kaybetme nedeni olarak gösterilebilir, fakat aynı zamanda bu aksiliğe (veya şanssızlığa) rağmen yarışın son anına Miss Helin ile başa baş girmesi de önemli bir güç gösterisi olarak sayılabilir. 

Waneta ile Miss Helin’in yarışın son anlarındaki mücadelesi nefes kesiciydi. İlgiyi hak eden bir koşu oldu. Her ne kadar Waneta geriden gelmiş olsa da, bir ara koşunun liderliğini de almıştı. Buna rağmen Miss Helin’in bu güçlü tayla baş etmesi ve yarışta pes etmemesi de oldukça önemli bir karakter göstergesidir.

Miss Helin artık daha çok öne çıkarılması gereken taylardan biri olduğunu kanıtlamış oldu. Bugüne kadar koştuğu 6 yarışta da ilk 2’nin dışına çıkmayan Miss Helin, İstanbul’daki ilk koşusunu da kazanmış oldu. Ayrıca hâlâ kendisiyle özdeşleşen bir jokeye sahip değil. Ama herhalde bundan sonra onu sık sık Ahmet Çelik ile görebiliriz. Ne de olsa, Nisan ayının başında Adana’da da bu ikili bir birincilik kazanmıştı. Bu arada Waneta’yı Sakarya’da geçen Gazibora Khan’ın da jokeyinin Ahmet Çelik olduğunu hatırlatmakta fayda var. Yani Waneta-Karataş ikilisini iki defadır Ahmet Çelik geçiyor. Miss Helin; çimde, kumda, 1200’de, 1400’de, 1600’de yarışlar kazanarak her defasında kendi çıtasının üzerine çıkmayı başardı. Bu bağlamda da saygıyı hak ediyor.

Nefes kesici yarışın son anlarına hipodromda tanıklık etmek çok önemliydi. Waneta zaten hali hazırda sevilen bir tay. Bu sevginin yanı sıra, aynı zamanda ganyancıların da favorilerinden. Onun yarışı kaybetmesinin ardından hipodromda oluşan havayı, yarış bitiminde çıkan uğultudan anlamak mümkündü. Faturayı Halis Karataş’a kesenler de azımsanmayacak sayıdaydı. Son dönemde “Sihirbaz”ı destekleyenler ile “AntiKarataş”çıları özellikle sosyal medyada karşı karşıya görmek mümkün. Bu yarış da şimdilik “AntiKarataş” grubunun elini güçlendirdi. Haklılar mı haksızlar mı ayrı bir tartışma konusu ama Waneta gibi popüler bir atın ikincilikte kalması bu çığlıkların daha güçlü çıkmasına olanak sağlıyor. 

Yarışlar koşulduktan ve kuponlar yırtıldıktan sonra merak edilen ise Gazi’de neler olacağı hakkındaydı…

En önemli soru, Gazi’de rekora gitmeye çalışan Halis Karataş’ın Waneta’nın ikinciliğinden ve tabii ki Pershing’in zaferinden sonra Gazi’de hangisiyle koşacağı hakkında. Şu an bütün işaretler Pershing’i gösteriyor. Selim Kaya’nın da bu haftadan sonra Here To Fly yerine Zafer Ateşi ile koşacağını düşünenler çoğunlukta. Gazi Koşusu 25 Haziran’da koşulacak. 4 Haziran’da da Sait Akson Koşusu’nu izleyeceğiz. Yani kritik bir ay içine giriyoruz. Şu an Gazi’de koşması muhtemel 20-25 atın da hemen hemen eşit şansa sahip olduğunu söylemek mümkün. Yarışa katılacak at sayısı bile, birinciliği etkileyebilecek kritlerlerden. Kritik ve heyecanlı bir dönem bizi bekliyor.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kutay ERSÖZ

SESSİZ BİR DEVRİM

Kocaelispor, 3.Lig’de play off finaline kadar yükseldi ama kaybeden tarafta kaldı. Takımın teknik direktörü Ümit Metin Yıldız ile sezonu değerlendirdik.

Kutay ERSÖZ

SÜPER LİG’E ÇIKACAK SON TAKIM İÇİN SON BİLET

1.Lig’den Süper Lig’e yükselecek son takım için play off heyecanı yaşanacak. Dört takımın sezon performansını inceledik.

Kutay ERSÖZ

XABI ALONSO’NUN İSTANBUL GÜNLERİ

Xabi Alonso'nun kariyerinin önemli anlarında İstanbul vardı.