socratesXreflect_alt
Tarih

Temmuz 2019 #52

Socrates Dergi 52. Sayı

Satın Al
Dergide neler var ?

Socrates'in Temmuz kapağında Toronto Raptors var. Makus talihini ve Golden State Warriors'ı yenerek NBA şampiyonluğuna ulaşan takımı 20 sayfalık özel bir dosyayla mercek altına aldık. 

Kapakta takımın yıldızı Kawhi Leonard'ın yanı sıra Kyle Lowry ve Marc Gasol var. Peki dosyada hangi konular işlendi? Raptors'ın zaferini Kanada'da takip eden Çetin Cem Yılmaz, kişisel deneyiminden yola çıkarak bu başarının önemini yazdı. Kawhi Leonard'ın spor dünyasındaki bütün yıldızlardan nasıl farklı olduğunu İnan Özdemir kaleme aldı. Bu takımı yıllardır takip eden gazeteci Blake Murphy, sezonun dönüm noktalarını Socrates'e anlattı. Buğra Balaban ise 1995-96'da lige adım atan Kanada takımının tarihinden 'Raptors Sözlüğü' çıkardı. 

Yeni sayının Merkez Kort kelimesi ise Tarih. Raptors'ın zaferinden yola çıkarak seçilen sözcük elbette sadece Kanada takımı üzerinden ele alınmadı. Sırıkla atlamanın unutulmaz ismi Sergey Bubka, Banu Yelkovan'a özel bir röportaj verdi. Serhan Acar, Mercedes'in F1 rekorlarını alt üst eden hegemonyasını inceledi. Türk atçılığının İmparator'u Süleyman Akdı, kariyerini ve hayatını Aras Yetiş'e anlattı. Nazi bağlantılarıyla nedeniyle bugün hâlâ tartışılan Leni Riefenstahl'ın filmlerini Caner Eler iki sinemacıyla tartıştı. Wimbledon'ın modern zamanlara taşınan ve değişerek güçlenen geleneğini Emre Yazıcıol bütün hatlarıyla anlattı. İlhan Özgen ise kariyerinin sonuna gelen Roma simgesi Daniele De Rossi'yi yazdı. Oscar alan Free Solo'ya ilham veren Alex Honnold'un portresini Emre Gürkaynak çıkardı. Merkez Kort'ta ayrıca spor tarihine damga vuran nesneler var. Socrates ekibinin zaman makinesiyle değiştirmek istediği maçları ve anları kaleme aldığı bir toplu dosyayla birlikte...

Elbette yeni sayıdaki konularımız bunlarla sınırlı değil. Anadolu Efes'in şampiyonluk hikâyesini Buğra Balaban yazarken takımın kaptanı Doğuş Balbay hem sahadaki hem de soyunma odasındaki serüvenlerini anlattı. Liverpool'un Avrupa'nın zirvesine yeniden çıkışındaki kilometre taşlarını Mert Demir kaleme aldı. Avukat Polat Yamaner, 'Caster Semenya Davası'nı detaylı şekilde incelerken Ercan Taner, 1992 Olimpiyat Oyunları'ndan anılarını Rüya Takım ekseninde aktardı. 

2019 Fransa Bisiklet Turu üzerine hazırlanan geniş dosyada ise Geraint Thomas'la yapılan özel röportajın yanı sıra bu seneki Le Tour'un favorileri, parkur bilgileri ve pek çok başka detay yer alıyor. Socrates'in klasik bölümü Toprak Saha'da ise bu ay Beşiktaş efsanesi Necmi Mutlu röportajı var.

Socrates Dergi