1980'ler

Aralık 2020 #69

Socrates Dergi 69. Sayı

Satın Al
Dergide neler var ?

Socrates, 69'uncu sayısında özel bir temayla okuyucularının karşısına çıkıyor: 1980'ler. Peki 128 sayfalık koleksiyon sayısının kapağında kimler var? Diego Armando Maradona, Magic Johnson, Larry Bird, Florence Griffith Joyner, Martina Navratilova, Michel Platini, Tanju Çolak...

Maradona'nın vefatından önce hazırlamaya başladığımız özel dosyada Arjantinli efsaneyi, gazeteci Marcela Mora y Araujo'dan dinledik. Ayrıca Diego Maradona, Senna, Amy gibi belgesellerin ünlü yönetmeni Asif Kapadia, Socrates'e konuştu. Ethem Onur Bilgiç imzalı bir Maradona posteri de derginin yanında hediye...

Kapaktaki isimlerle yapılan özel röportajlar da bu sayının dikkat çekenleri arasında. Michel Platini; Caner Eler ve İlhan Özgen'e futbol kariyerinin en özel sayfalarını anlatırken Tanju Çolak da 1980'lere her yönüyle damga vuran hayat hikayesi üzerine Atahan Altınordu ve İlhan Özgen'e konuştu. Elbette kapak dosyaları bunlarla da sınırlı değil. Larry Bird & Magic Johnson rekabetinin tarihe geçen yanlarını Buğra Balaban kaleme alırken Martina Navratilova'nın portresini Emre Yazıcıol yazdı. 

Derginin 'Sözlü Tarih' köşesinde bu ay Paidar Demir var. Aras Yetiş ve Kaan Demirel, Türk voleybol tarihinin efsane isimlerinden, Galatasaray'ın unutulmaz kaptanı Paidar Demir'in yaşamını yakınlarından dinledi. 1980'ler bisikletinin en büyük yıldızlarından İrlandalı Sean Kelly, İnan Özdemir'e özel bir röportaj verirken bugünlerde ringlere geri dönen Mike Tyson'ın portresini Yücel Tuğan çıkardı. Mehmet Terzi ve Semra Aksu önderliğinde spor gazetelerinin manşetlerine çıkan Türk atletizminin altın günlerineyse Şevket Furkan Erbay baktı. 

Elbette 1980'ler sayısında işin sadece sportif yönüne bakmadık. Ünlü sosyolog Can Kozanoğlu, 12 Eylül sonrası değişen Türkiye'yi ve bugüne yansımalarını Caner Eler'e anlattı. Yiğiter Uluğ, basketbol sahalarından unutamadığı bir öyküyle dönemin şartlarını kaleme aldı. Dağhan Irak ise Turgut Özal'ın spor dünyasına etkilerini yazdı.

Peki başka neler var? Electronic Arts'ın kurucusu Trip Hawkins, 1980'lerin oyunları, Kasparov & Karpov rekabeti, Arrigo Sacchi'nin Milan'ına giden yol, Naim Süleymanoğlu'dan Nelson Piquet'ye dönemin yıldızları, Bad Boys'tan Rubik Küp'e 1980'lerin simgeleri... Hepsi ve daha fazlası Socrates'in yeni sayısında. 

Sana özel bir Socrates deneyimi

Abone olarak Socrates'teki gerçek, şeffaf ve kaliteli hikâyelere erişin.

Tüm Socrates sayıları elinin altında

Socrates dergi arşivine sınırsız erişim sağla, dilersen basılı dergi kapına gelsin.

İlgi alanlarına göre sana özel içeriklere eriş

Kendi okuma listeni oluştur, ilgi alanlarını takibe al, sana özel hazırlanan içerik listelerine ulaş.

Daha sonra okumaya devam et

İlgini çeken içerikleri kaydet ve dilediğin zaman tekrar okumaya kaldığın yerden devam et.

Socrates Dergi