Biraz Çaresizlik Biraz Hüzün

10 dk

2022'de kariyerinin en kötü sezonunu geçiren Denver Broncos'un yıldız oyun kurucusu Russell Wilson, işleri tersine çevirmenin yollarını arıyor.

Elli dördüncü Grammy Ödülleri için adaylar açıklandığında, Fleet Foxes grubu sevindirici bir haber aldı. Grubun ikinci albümü Helplessness Blues jürinin teveccühünü kazanmış ve "En İyi Folk Albümü" dalında aday gösterilmişti. Seattle çıkışlı grup ödüle ulaşamamış olsa da çaresizliğin hüznüyle yüklenen notaları geniş kitlelerin kalbini kazanmıştı.

Birkaç ay sonra, Seattle'da geniş kitlelerin kalbine dokunacak başka bir gelişme daha yaşandı. Belki onlar henüz farkında değillerdi ama şehrin NFL takımı Seahawks, draft'ın 3. tur 75. sırasından, gelecek 10 yıl boyunca takımlarına önderlik edecek bir oyun kurucu seçmişti.

Russell Carrington Wilson, 29 Kasım 1988'de dünyaya geldiğinde ailesine nasıl umut getirdiyse, NFL'de haftalar ilerledikçe koca bir şehre de aynı umudu vermişti. Henüz ikinci sezonunda Super Bowl zaferine ulaşan Wilson, ertesi sezonda da Super Bowl'da boy gösterdi ve yıldız bir oyun kurucu olarak tescillenmiş oldu. Wilson, Seattle'da geçirdiği 10 sezonda dokuz kez Pro Bowl takımına seçildi ve sekiz kez de play-off'larda mücadele etti.

Ne yazık ki her güzel şeyin bir de sonu olmalıydı. Takımdan ayrılmak istediğine dair söylentiler dolaşan Wilson'ın çağrılarına Broncos yanıt verdi. Mart 2022'de gerçekleşen takasla Wilson, Denver'a gelirken; Drew Lock, Noah Fant ve Shelby Harris kuzey batı kıyısına savruldu. Dahası Broncos, ikisi ilk tur olmak üzere, toplam beş draft hakkını Seahawks'ın avucuna tek tek saydı.

Broncos, nihayet Peyton Manning'li günlerden bu yana hasretini çektiği oyun kurucuya kavuşmuştu. Savunmaları başarılıydı. Hücumda da iyi görünen running back ve wide receiver rotasyonlarına sahiplerdi. Kâğıt üzerinde işler hiç de fena görünmüyordu.

NFL, sezon takvimini düzenlerken henüz ilk haftadan 'drama' seçeneğini işaretlemiş olacak ki Wilson'lı Broncos soluğu Seattle'da aldı. Wilson yeni takımıyla eski takımına karşı tutuk bir performans sergilerken, eleştiriler daha çok maç sonundaki kararı nedeniyle takımın çaylak koçu Nathaniel Hackett'a yöneltiliyordu.

İlk dört haftayı iki galibiyet ve iki mağlubiyetle geçen Broncos, beşinci haftada Indianapolis Colts'un karşısına çıktı. Bir tarafta Wilson, diğer tarafta ise Matt Ryan vardı. O meşum gecede, iki tecrübeli oyun kurucu el ele verip sezonun en kötü hücum performanslarından örnekler sergilediler.

Normal süre biterken skor berabere olmasına rağmen Broncos taraftarları evlerine doğru yola çıkmışlardı. Uzatmalarda Colts'un kazandığı maçın ardından Wilson'ın performansı yerden yere vurulurken Broncos için de tehlike çanları çalmaya başlamıştı. Bundan sonraki süreçte, Wilson'ın sosyal medyaya meze olan tavırları, gülünç sandviç reklamları, uçakta antrenman söylentileri ve takım arkadaşlarının tepkileri gündemi sıklıkla meşgul edecekti.

Nathaniel Hackett

Nathaniel Hackett

An itibarıyla, Broncos, 4 galibiyet ve 10 mağlubiyet ile play-off yarışından ilk elenen ekipler arasında yer alıyor. Yaptıkları 'Wilson deneyi' ise ilk aşamada başarısız olmuş gibi görünüyor. Ek olarak, Wilson'la imzaladıkları sözleşme de uzun vadede ellerini kollarını bağlamış durumda. Dolayısıyla Wilson'ın içinde bulunduğu duruma bir çözüm üretmek zorundalar. Savunma tarafı şimdilik emin ellerde ama hücumda Wilson'a yardımcı olacak bir ekip kurmaları gerekiyor. Fakat, önümüzdeki yılın ilk iki tur draft haklarını Seahawks'a verdikleri için hamle şansları da kısıtlı görünüyor. Wilson, şu âna kadar sezonun en kötü oyun kurucuları arasında yer alıyor ve istatistikler de bunu destekliyor. Ama iyi tarafından bakmak gerekirse kötü oynadığını inkâr etmiyor ve daha iyi olması gerektiğini açık bir şekilde dile getiriyor.

Özetle, Denver Broncos ve Russell Wilson cephesinde biraz çaresizlik biraz da hüzün hâkim. Elbette bu durum böyle sürmeyebilir. Unutmayalım, Fleet Foxes da Helplessness Blues sonrasında bir süre ortalıktan kaybolmuştu ama bir şekilde geri döndüler. Belki Russell Wilson da geri dönmenin bir yolunu bulur ve bugünler bir anda unutulur.

Socrates Dergi