socratesXreflect_alt

Kırılma Anı

3 dk

Snooker tarihinde rekorların yeniden tanımlandığı bir dönemdeyiz. Ancak bugünler belki hiç yaşanmayabilirdi…

Ronnie O’Sullivan, 2009 senesinde Shanghai Masters’ı kazandıktan hemen sonra uzun bir duraksama dönemine girdi. Snooker’ın gelmiş geçmiş en yetenekli oyuncusu, 35 yaşına geldiği noktada başarılı ama yeteneğinin hakkını veremeyen bir kariyere sahipti. 2012’ye gelindiğinde kupa bekleyişi üç seneye çıkmış, dünya sıralamasında ilk 16’nın dışına düşebilme ihtimali belirmişti. Bu, aynı zamanda dünya şampiyonasına katılmak için eleme oynamak manasına gelmekteydi ve Roket, 1993’ten bu yana ilk defa Crucible Tiyatro’sunda olamayabilirdi. Hatta olası bir kayıpta emeklilik ihtimali dahi masaya gelebilirdi.

Bu baskı altında katıldığı 2012 German Masters’ta alacağı erken bir mağlubiyette senaryo işlemeye başlayacaktı. İlk turda Andrew Higginson’a karşı 4-0 geriye düştüğünde ise artık yaşanacaklar kaçınılmaz duruyordu…

12 sene sonra, Ronnie O’Sullivan’ın kariyeri artık soru işaretlerine mahal vermeyen bir safhada. Snooker’ın en büyük yeteneği, artık aynı zamanda yeşil çuhanın gördüğü en başarılı isim konumunda. Stephen Hendry’nin yedi dünya şampiyonluğunu 2022’de egale eden, ‘Üçlü Taç’ turnuva rekorunu 23’e çıkaran ve şimdilerde Crucible’da sekizinci zaferini kovalayan Roket için işler gayet yolunda. Peki bundan 12 sene önce Andrew Higginson karşısına çıktığı maç onun için ne ifade ediyor?

“4-0 gerideyken hâlâ yeterince iyi olup olmadığımı sorguladığım bir noktadaydım. Andrew da harika bir oyun oynuyordu. Önce o maçı ve sonra turnuvayı kazanmak beni değiştirdi. Orada tekrar kazanmanın tadını aldım. Kısa süre sonra dünya şampiyonasında olacaktım, belki oyunumda inişler çıkışlar vardı fakat bir yandan çalışmalarımın sonucunu görüyor gibi hissediyordum. Crucible’a gittiğimde bile o galibiyeti aklımın bir köşesinde tuttum. Doğruları yapmaya devam edersem doğru şeylerin gerçekleşebileceğini biliyordum. Şampiyon olsam da olmasam da bu hisse sahiptim. Bu önemli bir kırılma noktasıydı.”

Şüphesiz kırılma noktasından sonra başardıkları malum. Hâlâ başarmamış olduğu nadir şeylerden biri de 2024’te gerçekleşebilir: Sadece Steve Davis, Stephen Hendry ve Mark Williams’ın yapabildiği, Üçlü Taç turnuvalarının tamamını aynı sezonda kazanma ihtimali… Birleşik Krallık ve Masters’ta mutlu sona ulaşan Ronnie için bunu başarmak ne ifade ediyor?

“Müthiş olurdu. Bunu başarmam için sadece bir turnuva kaldı. Yapmayı çok isterim. Ancak dünya şampiyonasına herhangi bir turnuva gibi yaklaşmaya çalışıyorum. Oldukça fazla frame ve maç kazanmak durumundasınız. Başlı başına Crucible’da kazanmak dahi yeterince özelken tüm büyükleri; Birleşik Krallık, Masters ve dünya şampiyonasını aynı sezonda kazanmak sihirli bir başarı.”

Roket, bizzat kırılma anı olarak gördüğü o maçtan sonra adım adım döndüğü zirvenin hâla sahibi. Uzunca süredir dünya 1 numarası ve 50’lerinde dahi dünya şampiyonluklarının büyük bir adayı olacak gibi görünüyor. Bu rakipleri için kötü, snooker severler için müthiş bir haber.

*2024 Dünya Snooker Şampiyonası, 20 Nisan - 6 Mayıs tarihleri arasında Eurosport ekranlarında.

Socrates Dergi